Спорт

Інфографіка: страхи і фобії

Інфографіка: страхи і фобії

Никтофобия – це боязнь темряви. Вона вважається досить рідкісним фобією, але проявляється серйозними симптомами, характерними для панічних атак. Часто никтофобия поєднується з іншими страхами: страхом смерті, замкнутих просторів, самотності. Для позбавлення від такого страху варто звернутися до фахівця, який призначить відповідне лікування.

Причини появи

дитяча психологічна травма

У никтофобии може бути досить широкий спектр причин, що впливають на її розвиток:

  • Спадковість. Темряви люди боялися здавна. Вважалося, що ніч – найнебезпечніший час, в яке можуть напасти дикі тварини і вороги. Страх ночі і інстинкт самозбереження передавався з покоління в покоління. На сьогоднішній день також існує вагома причина для боязні темноти: саме вночі найчастіше відбуваються різні правопорушення та злочини.
  • Проблеми із зором. Людина, яка погано бачить у темряві, відчуває себе беззахисним, тому боїться ночі.
  • Психологічна травма з дитинства. Вимушене самотність в нічний час доби або покарання у вигляді закривання в темному приміщенні можуть сприяти розвитку скотофобии у дорослому віці.
  • Стиль виховання. Найбільш тривожними і схильні до боязні темноти виростають діти з авторитарних і гиперопекающих сімей.
  • Психологічні травми у дорослому стані. Напад у темному провулку або залізли в квартиру злодії вночі можуть спровокувати розвиток никтофобии у людини, який раніше спокійно ставився до темряви.
  • Високий рівень помисливості і сугестивності. Надивившись негативних новин, фільмів жахів і трилерів людина може почати приймати будь-яку тінь в темряві за страшне чудовисько.
  • Розлади психіки. Людина, що зазнає зорові і слухові галюцинації, має високий ризик розвитку никтофобии.
  • Хронічна перевтома. Никтофобия розвивається на тлі стресу, хронічного недосипу і постійної втоми. Когнітивні функції знижуються, на передній план виходять фантазії, через які підсвідомість вимагає відпочинку і уваги до себе.

Боязнь темряви у дітей і дорослих

Никтофобия, ахлуофобия, скотофобия – саме так називаються в психології боязні темних приміщень і настання ночі. Найменування прийшли з Давньої Греції і стали основами для медичних термінів. Між тим таке явище не вважається хворобою, якщо мова йде про дітей. Чому? Згідно зі статистикою, переважна більшість дітей у віці до 10 років так чи інакше виявляли жах перед темним приміщенням, яке з роками міг проходити самостійно і абсолютно не потребував поведінкової корекції. Страх перед темрявою у малюків пов’язана з їхньою уявою і думками про те, що в кімнаті може перебувати якась істота. Нерідко дитина просто боїться придуманих ним же створінь, а жива уява розігрується особливо сильно в темряві. Це рідко пов’язане з порушенням психіки і сприйняття дійсності, до того ж з роками малюк зможе це подолати.

Все зовсім інакше, якщо мова йде про дорослій людині. У цьому випадку лікарі діагностують никтофобию – ірраціональну і сильну боязнь сутінків і особливо ночі. Прояви такого розладу можуть бути самими різними, але ясно те, що це патологія, що вимагає обов’язкового уваги і допомоги з боку фахівців.

Симптоми

Головною ознакою наявності никтофобии є сильне емоційне напруження в умовах темряви. Людина стає дуже чутливим, прислухається до кожного звуку, вдивляється в кожну тінь, постійно очікуючи, що станеться щось страшне.

Напад страху супроводжується неприємними фізичними симптомами:

  • почастішанням серцебиття;
  • підвищенням потовиділення;
  • нудотою і відчуття грудки в горлі;
  • болями в животі;
  • відчуття ознобу або спека;
  • запамороченням;
  • тремором, тяжкістю та болем у різних частинах тіла.

У тяжких випадках людина може відчувати проблеми зі сном і панічні атаки, в ході яких він не може себе контролювати. У деяких випадках індивід може від страху впадати в справжній ступор.

Наслідки страху темряви

Не можна миритися зі своїм страхом, так як він може спричинити за собою дуже неприємні наслідки. Ахлуофобия здатна знизити якість життя людини і його близьких, якщо їм доводиться постійно вас заспокоювати і вмовляти. Людина, що страждає від цієї фобії, майже постійно перебуває у стресі, не може радіти життю, його переслідують тільки негативні думки. Страх темряви може бути наслідком або причиною інших тяжких психічних розладів. Таких, як шизофренія, деменція, біполярний розлад особистості і так далі.

У людей, що знаходяться в постійному систематичному страху, швидше відбуваються процеси старіння, а значить, вони перебувають у зоні ризику передчасної смерті.

Дітям, чиї батьки страждали никтофобией, цей страх передається «у спадок» з 80% ймовірністю.

Лікування

перемикати увагу на позитив

Від никтофобии можна спробувати позбутися самостійно. Для цього варто скористатися простими рекомендаціями:

  • В першу чергу необхідно розібратися з власними тривогами. Постаратися провести самоаналіз, відповісти собі на питання: «чому я боюся темряви?». Можна записати усі думки, які прийшли в голову.
  • Вести щоденник. Записувати кожен раз, коли виникає страх темряви. Описувати всі умови, почуття, думки і відчуття як можна докладніше. Відобразити в записах те, що допомагає заспокоюватися. У наступні рази потрібно намагатися застосувати нову стратегію реакції на страх.
  • Освоїти прості техніки розслаблення. Можна просто рахувати до десяти, представляти себе в безпечному місці або звертати пильну увагу на м’язи, які напружуються під час нападу страху, і усвідомлено їх розслабляти.
  • Відмовитися від перегляду моторошних сцен і фільмів жахів, трилерів і страшних історій.
  • Частіше переключати увагу на позитив. Це може бути спілкування з приємними людьми, прогулянка на свіжому повітрі, перегляд комедії або турбота домашнього вихованця.
  • Подбати про безпеку будинку. Людині з никтофобией важливо бути впевненим у міцності своїх дверних замків і вікон. При необхідності і можливості можна встановити сигналізацію і відеоспостереження.
  • Дивитися в очі своєму страху. Намагатися раціонально пояснити всі явища, які лякають. Якщо це скрип дверей, значить, пора змастити петлі, а якщо щось шкребеться за вікном, то потрібно просто виглянути і зрозуміти, що це – лише гілка поряд стоячого дерева.
  • Зайнятися творчістю. Практично будь-яка креативна діяльність розслабляє нервову систему, відганяє неприємні думки і направляє фантазії у більш корисне русло.

Якщо впоратися з никтофобией самостійно не виходить, то необхідно звернутися до фахівця. Лікар-психотерапевт з’ясує причини недуги і призначить відповідне лікування. Найбільш дієвою для лікування никтофобии вважається психотерапія. У більшості випадків застосовуються наступні її види:

  • Психоаналіз. Допомагає розібратися з підсвідомими причинами никтофобии і вплинути на них.
  • Гештальт-терапія. Дозволяє відновити особистісну гармонію і відрегулювати процеси адекватного сприйняття світу.
  • Ігрова терапія. Дає можливість пограти своїми страхами, в результаті чого вони з часом починають здаватися більш нешкідливими.
  • Арт-терапія. Допомагає направити творчість на процес боротьби з фобією.
  • Гіпноз. Дозволяє вплинути на несвідомі структури психіки і послабити симптоми страху темряви.

У деяких випадках призначаються медикаментозні препарати, серед яких — снодійні і заспокійливі засоби.

Як побороти страх?

Від никтофобии можна позбутися в дитячому віці, так і в дорослому. Головне, вчасно звернутися за допомогою.

Ліки

Ліками позбутися никтофобии не вийде. Немає спеціальних таблеток від боязні темноти. В особливо важких випадках і в моменти загострення можуть призначити заспокійливі препарати, вони полегшать симптоми.

В особливо важких випадках, коли страх може довести до депресивного стану, можуть призначити антидепресанти.

Психологічна допомога

Першим ділом, потрібно звернутися до психотерапевта.

Він проведе бесіду, з’ясує причини виникнення страху і призначить лікування.

Не варто обмежитися лише одним походом до фахівця, краще, якщо ви будете підтримувати зв’язок зі своїм лікарем протягом усього лікування.

Якщо ваш страх йде з дитинства, варто згадати, чого ви конкретно тоді злякалися і зрозуміти, чи лякає вас зараз.

Перед сном потрібно розслабитися, глибоко вдихнути, спробувати переконати себе що, те, чого ви боїтеся, не існує. Адже це так і є.

Не дивіться перед сном нічого страшного і важкого, краще всього подивитися що-небудь легке і розслаблюючу, або послухати приємну музику.

Якщо ви боїтеся якихось істот в темряві, ідіть назустріч своїм страхам. Поторкайте і помацати все своїми руками. Переконайтеся, що в кімнаті немає нікого, крім вас. Вам нічого не загрожує.

Готуючись до сну, увімкніть невеликий каганець. Поступово знижуйте світло до мінімуму.

Можна спробувати пройти курс гіпнотерапії. Психотерапевт може порекомендувати походити на спеціальні тренінги. Йога і медитація також можуть допомогти в боротьбі зі страхами.

Психологи стверджують, що помріяти перед сном про що-небудь приємне, добре допомагає подолати страх. Потрібно лягати спати з гарним настроєм.

5 порад, як подолати страх темряви:

Наслідки

дистрес

Якщо вчасно не звернути увагу на розвивається никтофобию, то з часом можуть виникнути серйозні наслідки для психічного і соматичного здоров’я людини:

  • дистрес, поступово руйнує організм;
  • інфаркт та інсульт;
  • розвиток психічних захворювань, найчастіше – шизофренії та манії переслідування;
  • спроби суїциду;
  • затримки дихання уві сні;
  • передчасне старіння на тлі постійного стресу.

Особливості прояву у дітей

Психологи стверджують, що страх темряви у дитини починає розвиватися приблизно в дворічному віці. В цей час батьки намагаються привчити малюка спати одному в кімнаті з вимкненим світлом.

Дитина, яка звикла завжди бути з батьками, може почати відчувати страх, смуток і самотність. Якщо він ночами почне приходити в батьківську спальню — це буде цілком нормально.

Але якщо малюк старше 3-х років навідріз відмовляється залишатися в темній кімнаті або навіть заходити туди, у нього починається істерика і паніка, тоді варто починати турбуватися.

У дитячому віці никтофобия протікає значно легше, ніж у дорослих. Якщо під час звернути увагу, то можна вилікувати дитину. Тоді страх не перейде у доросле життя, а залишиться дитячим кошмаром.

Як позбутися від страху темряви дорослому і дитині

Більша частина дітей переростає страх темряви, особливо, якщо фобію своєчасно розглянути і скорегувати. Подолати никтофобию можуть допомогти, як психолог, так і батьки.
Найбільш прийнятним способом психотерапії для дітей є гра. Малювати люблять всі діти, тому рекомендується попросити дитину зобразити на аркуші паперу всі його страхи. Якщо дитина не замикається в собі, то можна запитати: чому саме ці кольори він вибрав і, що конкретно він намалював. Після того, як усі відповіді будуть надані, попросіть розірвати малюнок. Це стане символом того, що логіка сильніше вимислу. Дитина на підсвідомому рівні відчує, що здатний дати відсіч своїм страхам.

Підліткові перебороти страх перед темною ніччю допоможуть близькі люди. Якщо потрібно пройти по темному провулку, попросіть кого-небудь зустріти вас, поступово збільшуючи дистанцію між вами, коли вас будуть зустрічати вже безпосередньо біля дверей будинку. Таким же чином рекомендується позбавитися від страху темряви дорослому.

Найпростішим способом боротьби з никтофобией є нічник. Поступово, кожну ніч, зменшуйте світіння каганця, поки темрява не стане здаватися такою страшною.

Якщо страх темряви приводить людину до найсильнішої паніці, вводить в ступор і стає джерелом психічної тривожності, то тут без допомоги психолога не обійтися. Психоаналіз допоможе знайти точку відліку, то де зародилася фобія, що згодом стане початком лікування та позбавлення від такого сильного емоційного страху.

Добавить комментарий